عکسی دیده نشده از صمد بهرنگی

به گزارش وبلاگ ایران، عکسی دیده نشده از صمد بهرنگی در پنجاه و دومین سال روز درگذشت او منتشر شده است.

عکسی دیده نشده از صمد بهرنگی

به گزارش وبلاگ ایران به نقل از ایسنا، فصلنامه فرهنگی اجتماعی ایشیق که به زبان ترکی آذربایجانی منتشر می گردد، عکسی از صمد بهرنگی را با این شرح که پیش تر منتشر نشده ، در پنجاه و دومین سال روز درگذشت این نویسنده منتشر نموده است.

این تصویر از آرشیو شخصی بهروز دولت آبادی است.

نفر چهارم از راست که سبد حصیری بر سر گذاشته، بهروز دهقانی (نویسنده و مترجم) است

صمد بهرنگی در دوم تیرماه 1318 در تبریز به دنیا آمد. او آموزگار، داستان نویس، مترجم و پژوهشگر فولکلور آذربایجانی بود. بهرنگی که نویسندگی را با طنزنویسی شروع کرد، اغلب با کتاب ماهی سیاه کوچولو شناخته می گردد. از داستان های صمد بهرنگی می توان به عادت، تلخون و چند قصه دیگر، کچل کفترباز و 24 ساعت در خواب و بیداری، از ترجمه هایش به ما الاغ ها! نوشته عزیز نسین و از دیگر آثارش به کندوکاو در مسائل تربیتی ایران، تاپما جالار، قوشما جالار (مثل ها و چیستان ها) و ... اشاره نمود.

او درباره خودش گفته : قارچ زاده نشدم بی پدر و مادر، اما مثل قارچ نمو کردم، ولی نه مثل قارچ زود از پا درآمدم. هر جا نَمی بود، به خود کشیدم؛ کسی نشد مرا آبیاری کند. من نمو کردم… مثل درخت سنجد کج و معوج و قانع به آب کم، و شدم معلم روستاهای آذربایجان. پدرم می گوید: اگر ایران را میان ایرانیان تقسیم کنید، از همین بیش تر نصیب تو نمی گردد.

صمد بهرنگی در سن 29سالگی در نهم شهریورماه 1347 در رود ارس غرق شد و از جهان رفت.

منبع: همشهری آنلاین

به "عکسی دیده نشده از صمد بهرنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسی دیده نشده از صمد بهرنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید