علائم ابتلا به هپاتیت حاد را بشناسید

به گزارش وبلاگ ایران، یک فوق تخصص گوارش و کبد علائم ابتلا به هپاتیت حاد را تشریح کرد.

علائم ابتلا به هپاتیت حاد را بشناسید

دکتر سید موید علویان در گفت وگو با وبلاگ ایران، با اشاره به بعضی از علائم بیماری هپاتیت، اظهار کرد: اکثر بیماران مبتلا به هپاتیت ویروسی، علامتی مبنی بر وجود بیماری ندارند و بیماری آنها با انجام آزمایش های روتین تعیین می گردد. البته باید توجه کرد که در بعضی از بیماران هپاتیت نیز علائم حاد بیماری دیده می گردد. بر این اساس به دنبال تماس با ویروس مولد بیماری هپاتیت و پس از طی دوره ای که از هفته ها تا ماه ها متغیر است و دوره کمون یا دوره نهفته بیماری گفته می گردد، علائم حاد ابتلا به هپاتیت ویروسی ظاهر می شوند.

وی با بیان اینکه باید توجه کرد که علائم و نشانه های بیماری های کبدی کاملا متغیر است، اضافه کرد: علائم ابتلا به این بیماری از یک حالت سرماخوردگی و شبه آنفلوانزا، بی اشتهایی، ضعف و بی حالی، احساس کسالت و تیره شدن ادرار و کم رنگ شدن مدفوع، خارش و سردرد تا حالت یرقان شدید، متغیر است. به این حالت هپاتیت حاد گفته می گردد.

علویان با بیان اینکه این علائم خاص یک هپاتیت نبوده و در همه انواع هپاتیت دیده می گردد، اضافه کرد: در 95 درصد موارد بیماری هپاتیت حاد، علائم بیماری به صورت خود به خودی و حتی بدون درمان در مدت چهار تا شش هفته رفع می شوند و ویروس نیز از بدن دفع می گردد.

وی تاکید نمود: در پنج درصد موارد ابتلا به ویروس هپاتیت بی، ویروس عامل بیماری در بدن فرد مبتلا، باقی مانده و حالت ناقل ایجاد می گردد. تغییر رنگ پوست و چشم ها به زردی (یرقان)، پررنگی ادرار (تیره شدن ادرار)، بی رنگ شدن مدفوع، سفید شدن رنگ مدفوع، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، خارش بدن، خستگی، بی حالی و کاهش توانایی در انجام فعالیت های روزانه از جمله نشانه ها و علایم این بیماری است.

علویان با بیان اینکه ابتلا به بیماری هپاتیت، با مرگ برابر نیست، گفت: با توجه به شدت بیماری و نوع هپاتیت، سیر بیماری متفاوت است. به عنوان مثال خوشبختانه هپاتیت A مرگ ومیر بسیار کمی دارد و پس از بهبودی نیز هیچ گونه عارضه ای بر جا نمی گذارد. در خصوص هپاتیت B نیز در اکثر موارد بیمار بهبود می یابد و در پنج درصد بیماران، ویروس در بدن آنها باقی مانده و احتمالا با تکثیر خود برای بیمار مشکلاتی را در آینده ایجاد می نماید. البته هپاتیت C نیز در مدت زمان طولانی مثلا 20 تا 35 سال می تواند منجر به نارسایی کبد گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "علائم ابتلا به هپاتیت حاد را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم ابتلا به هپاتیت حاد را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید