توافق ترکیه و آمریکا بر سر توقف موقت جنگ در سوریه

به گزارش وبلاگ ایران، خبرنگاران آنلاین:ترکیه و آمریکا به توافقی برای توقف موقت جنگ در شمال شرق سوریه دست یافتند.

توافق ترکیه و آمریکا بر سر توقف موقت جنگ در سوریه

به گزارش مهر به نقل از میدل ایست آی، مایک پنس، معاون اول رئیس جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بر سر توقف موقت و تعلیق عملیات نظامی در شمال سوریه به مدت 120 ساعت (پنج روز) به توافق دست یافتند.

هدف توقف جنگ در شمال سوریه دادن زمان لازم به نیروهای کرد برای عقب نشینی و خروج از مناطقی در مجاورت مرزهای شمالی سوریه صورت گرفته است که ترکیه آن را منطقه امن اعلام می نماید.

این خبر را یک مقام رسمی ترکیه نیز در گفت وگو با میدل ایست آی تائید نموده است.

در ادامه این خبر گفته شده که منطقه امن مورد نظر ترکیه در شمال سوریه توسط نظامیان ترکیه ایجاد خواهد شد و دو طرف ترک و آمریکایی همکاری های خود را برای اجرای این توافق به کار خواهند گرفت.

مقام رسمی ترکیه در عین حال افزوده است که کشورش حداکثر کوشش خود را برای محافظت از غیرنظامیان در منطقه امن به کار خواهد گرفت.

در این گزارش همچنین گفته شده با توقف عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، ترامپ نیز تحریم های مرتبط با ترکیه را تعلیق خواهد نمود.

توافق میان ترکیه و آمریکا بر سر توقف موقت جنگ در شمال شرق سوریه در جریان سفر هیئت آمریکایی به ترکیه انجام شد.

طبق این توافق قرار است نمودها تمام سلاح های سنگینی که آمریکا به آن ها داده را به این کشور برگردانند.

سفر این هیئت آمریکایی در شرایطی به ترکیه انجام شد که حملات ترکیه علیه شمال شرق سوریه که از هفته گذشته شروع شده بود، با وجود محکومیت های جهانی ادامه یافته است، اما حال انتظار می رود توافق اخیر واشنگتن و آنکارا به توقف موقت عملیات جنگی در شمال سوریه منجر گردد.

بسیاری اعلام خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه به دستور ترامپ را به منزله چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای شروع عملیات نظامی علیه سوریه از هفته گذشته عنوان نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "توافق ترکیه و آمریکا بر سر توقف موقت جنگ در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ترکیه و آمریکا بر سر توقف موقت جنگ در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید