بیماری که با افسردگی مرتبط است

به گزارش وبلاگ ایران، افسردگی و بیماری های قلبی وعروقی چالش های اصلی سلامت هستند که میلیون ها نفر را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار می دهند.

بیماری که با افسردگی مرتبط است

نتایج تحقیقات از دهه 1990 نشان داده است که یک پیوند دوطرفه وجود دارد؛ افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی وعروقی هستند و افرادی که بیماری های قلبی وعروقی دارند اغلب افسردگی را تجربه می نمایند. این رابطه متقابل احتیاج حیاتی برای مداخله زودهنگام را برجسته می نماید.

انجمن قلب آمریکا توصیه می نماید که نوجوانان مبتلا به افسردگی را از نظر علائم قلبی عروقی تحت نظر داشته باشید و بر مدیریت پیشگیرانه این خطرات سلامتی مرتبط تاکید دارد.

در حالی که عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی نامناسب و ورزش نکردن مدت هاست در رابطه بین افسردگی و بیماری های قلبی وعروقی دخیل بوده اند، نتایج تحقیقات اخیر ارتباط درونی تری را نشان می دهد.

اکنون دانشمندان کشف نموده اند که این بیماری ها مسیرهای ژنتیکی مشترکی دارند و مبنای ژنتیکی مشترک را آشکار می نمایند که بر هر دو شرایط تأثیر می گذارد.

یافته های مهم فنلاند

دکتر بینشا اچ میشرا و گروه او در دانشگاه تامپر فنلاند پیشرفت قابل توجهی در این زمینه داشته اند. آنان به وسیله تجزیه وتحلیل نمونه های خون و داده های بیان ژن، ماژول ژنی خاص مرتبط با افسردگی و سلامت قلبی وعروقی را شناسایی کردند. این ماژول شامل 256 ژن است که سطح بیان آنها با افزایش خطرات برای هر دو شرایط مرتبط است.

دکتر میشرا اظهار کرد: شناسایی این ژن ها نه تنها نشانگرهای زیستی جدیدی را برای افسردگی و بیماری های قلبی وعروقی فراهم می نماید، بلکه دری را به روی توسعه درمان هایی باز می نماید که می توانند هر دو بیماری را به طور همزمان هدف قرار دهند.

محققان دریافتند که سه ژن برتر در این ماژول با چندین اختلال مغزی و سلامت ضعیف قلبی وعروقی مرتبط هستند و بر نقش عوامل ژنتیکی در بروز همزمان این شرایط تأکید دارند.

دکتر میشرا اظهار کرد که یافته ها نه تنها درک ما را از زمینه های بیولوژیکی این شرایط افزایش می دهد، بلکه به هموار کردن راه برای روینمودهای یکپارچه برای درمان یاری می نماید.

این تحقیق نه تنها درک ما را توسعه می دهد، بلکه امیدی را برای راهبردهای پیشگیری و درمان مؤثرتر، با هدف قرار دادن علل ریشه ای و نه فقط علائم این مسائل بهداشتی فراگیر، ارائه می دهد.

نتایج این تحقیق در مجله Frontiers in Psychiatry منتشر شده است.

منبع: گردشبان

به "بیماری که با افسردگی مرتبط است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری که با افسردگی مرتبط است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید