شناسایی 100 هزار هکتار پهنه آبی سواحل مکران برای پرورش آبزیان در قفس

به گزارش وبلاگ ایران، خبرنگاران/سیستان و بلوچستان مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای ساحلی و فراساحلی) گفت: امسال از طریق پرورش ماهی در قفس 2 هزار تن ماهی تولید خواهد شد و به ازای هر 12 تن تولید یک نفر اشتغال پیش بینی شده است.

شناسایی 100 هزار هکتار پهنه آبی سواحل مکران برای پرورش آبزیان در قفس

به گزارش وبلاگ ایران- هدایت الله میرمرادزهی افزود: صید و پرورش ماهی به روش های قدیمی علاوه بر سختی کار، نیازمند به فضاهای خاص بوده و هزینه تمام شده بالا باعث می شود که تولیدکننده و مصرف کننده هر دو ناراضی باشند از این رو است که به وجود آوردن راهکارهای جایگزین می تواند برای رفع این مسائل چاره ساز باشد که از آن جمله می توان به استخرهای پرورش ماهی در قفس اشاره کرد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای ساحلی و فراساحلی) در ادامه بیان نمود: یکی از روش های موثر که این روزها در بسیاری از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد پرورش ماهی در قفس است که در این روش ماهی محصور در یک قفس در منابع آبی پرورش داده می شود و ماهی درون یک قفس یا سبد قرار می گیرد و آب به صورت آزاد بین منبع آبی و قفس در جریان است.

میرمرادزهی گفت: این اداره کل برای پرورش ماهیان دریایی در قفس گام های موثری برداشته و تاکنون 100 هزار هکتار در پهنه آبی سواحل مکران را برای پرورش آبزیان در قفس شناسایی کرده است.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت تولید در سال سه هزار تن است و تا پایان برنامه ششم توسعه به 60 هزار تن تولید ماهی خواهد رسید اظهار کرد: این طرح آینده درخشانی دارد بطوری که بر اساس پیش بینی ها و پیشرفت طرح با افزایش قفس ها در افق سال 1404 بیش از 160 هزار تن ماهی تولید خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: 930 فروند لنج و هزار و 400 فروند قایق صید و صیادی با حدود 25 هزار نفر صیاد دائمی و فصلی در قالب 34 تعاونی صیادی در حوزه چابهار و کنارک فعالیت دارند.

میرمرادزهی اظهار داشت: 11 بندر ماهیگیری و جایگاه تخلیه صید، 35 تشکل صیادی و 2390 شناور صیادی در چابهار و کنارک مشغول فعالیت هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 30 درصد صید کشور توسط صیادان سیستان و بلوچستان انجام می شود گفت: در این زمینه رتبه دوم صید در اقیانوس هند بعد از اندونزی را داریم.

مدیرکل شیلات استان، کاهش هزینه نسبت به پرورش ماهی در استخرهای خاکی یا سیستم های مدار بسته، مدیریت آسانتر و کم هزینه تر، سهولت در مشاهده و بررسی میزان تغذیه ماهی و سلامت آنها، سهولت و اقتصادی بودن درمان بر علیه انگل ها و بیماری ها، در مقایسه با استخرهای خاکی و سیستم های مدار بسته به سرمایه گذاری کمتر را از مزایای پرورش ماهی در قفس بیان نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی 100 هزار هکتار پهنه آبی سواحل مکران برای پرورش آبزیان در قفس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 100 هزار هکتار پهنه آبی سواحل مکران برای پرورش آبزیان در قفس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید